تبلیغات
مهدویت و فرهنگ انتظــــار
photo #1
photo #2
photo #3
photo #4
photo #5
photo #6
photo #7
السلام علیک یا ابا صالح المهدی
لهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ
اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ
یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
خدایا بلاء عظیم گشته و درون آشکار شد و پرده از کارها برداشته شد و امید قطع شدو زمین تنگ شد و از ریزش رحمت آسمان جلوگیرى شد و تویى یاور و شکوه بسوى تو است و اعتماد و تکیه ما چه در سختى و چه در آسانى بر تو است خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد
آن زمامدارانى که پیرویشان را بر ما واجب کردى و بدین سبب مقام و منزلتشان را به ما شناساندى به حق ایشان به ما گشایشى ده فورى و نزدیک مانند چشم بر هم زدن یا نزدیکتر اى محمد اى على اى على اى محمد
مرا کفایت کنید الزمان فریاد، فریاد، فریاد، دریاب مرا دریاب مرا دریاب مرا همین ساعت همین ساعت هم اکنون زود زود زود اى خدا اى مهربانترین مهربانان به حق محمد و آل پاکیزه اش
چگونه خود را برای ظهور آماده کنیم؟

منبع:نشریه فصل رویش ویژه نامه اعتکاف


خوشا به حال شیعیان مهدی (عج)
 

این سوال بسیار مهم و در واقع سوال همه ی شیعیان و محبین اهل بیت می باشد . به نظر می رسد اگر ما وظیفه ی خود را در زمان و دوران انتظار بدانیم و بدان وظایف عمل كنیم در واقع خود را برای زمان ظهور آماده كرده ایم .
«آمادگی برای ظهور مستلزم انتظاری خوب و شایسته است.»
1. شناخت: یكی از ویژگی های منتظر ، شناخت و معرفت به امام زمان است نه فقط یادگیری نام ها و القاب و تاریخ ولادت و غیبت ؛ بلكه معرفت داشتن به ویژگی ها و ابعاد وجودی حضرت و اندیشیدن در كلمات و اوامر حضرت و تأمل در حكمت نام ها و نشانه ها و علائم ظهور و شگفتی ولادت و حیات او ، همچنین دانستن سبب و حكمت غیبت پر رمز و راز حضرت كه به یقین وقتی انسان معرفت به این موارد پیدا كرده و اهداف و آرمان های او را فهمید خود را برای عملی كردن اهداف امام زمان آماده می سازد و خشنودی او را به خشنودی خودش ترجیح می دهد و سعی می كند سرباز خوبی برای آن حضرت باشد.
از رسول اكرم (ص) حكایت شده:
«من مات و هو لا یعرف امامَهُ ماتَ میتة جاهلیة» ؛
«كسی كه بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.»

* راه های شناخت امام زمان :
 

از جمله راه های شناخت امام زمان عبارتند از : 1. تلاش برای آگاهی بیشتر از حضرت یا از طریق شنیدن از بزرگان و یا مطالعه ی كتاب هایی كه دراین زمینه نوشته شده است ، مانند كتاب مكیال المكارم كه مرحوم آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی تالیف كرده اند و طبق گفته نویسنده به فرمان خود امام زمان (عج) نوشته شده است این كتاب یك دوره امام شناسی كه ترجمه فارسی هم شده است .
2. راه دوم بوسیله ارتباط روحی و معنوی با دعا و توسل است: همانطور كه در زیارت جامعه می فرماید : «خدایا از تو می خواهم كه مرا از آشنایان به امامان و به حق و حقوق آنان قرار دهی!»
راه اول : راه معرفت علمی است ولی راه دوم: راه شناخت قلبی و روحی است.
2. اطاعت: اگر چه امام زمان غایب است ولی اراده و فرمانش در میان همه ی خلایق جاری است . دستوراتش را باید شناخت و فرمان هایش را باید اطاعت كرد.
از امام صادق (ع) حكایت شده كه می فرماید : خوشا به حال شیعیان مهدی قائم(ع) آنان كه در دوران غیبت او چشم انتظار ظهور اویند و در دوران ظهورش سرسپردگان اوامر او.» حال سوال این است چگونه اوامر و دستورات امام زمان (عج) را در زمان غیبت ایشان بدانیم و به آنها عمل كنیم؟
در جواب این سوال باید گفت كه اگر چه در خصوص امام زمان ارتباط محسوس بین امام و مردم وجود ندارد ولی در هیچ یك از دو غیبت صغری و كبری امام زمان ، پیوند امام با مردم به طور كلی قطع و گسسته نشده است زیرا در هر دو غیبت ، امر سفارت و نیابت وجود داشته و دارد و از طریق نایبان ، پیوند امام با مردم برقرار بوده و هست . در زمان غیبت صغری نیابت نایبان خاص بوده و در زمان غیبت كبری نیابت نایبان حضرت عام می باشد كه با توجه به شرایط و ضوابطی كه مطرح می كنند اطاعت فقهاء جامع الشرایط لازم و در ردیف اطاعت از امام زمان می باشد . و مخالفت با فقیه جامع الشرایط كه نایب امام است ، مخالفت با امام ، و مخالفت با امام ، مخالفت با خداوند می باشد.

* توقیع حضرت ولی عصر (عج) :
 

سوالاتی كه برای مردم حاصل شده بود و برای خودش نیز «اسحاق بن یعقوب » مشكل بود در ذیل نامه ای به وسیلة نایب دوم ، یعنی محمد بن عثمان عمری به محضر حضرت مهدی (عج) فرستاد و پاسخ آنها را طلبید از جمله ی آن مسائل این بود كه مردم در عصر غیبت در حوادث واقعه به چه كسی مراجعه كنند؟ حضرت پاسخ فرمودند: «... و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها إلی روات حدیثنا فانهم حجتی علیكم و انا حجة الله» ؛ « اما آنچه سوال كرده ای خدا تو را هدایت كند و ثابت قدم نماید... اما حوادثی كه پیش می آید به راویان حدیث ما مراجعه كنید زیرا آنها حجت و نمایندگان من هستند بر شما و من حجت خدا بر شما...» از این حدیث استفاده می شود كه اطاعت از ائمه ی قبل ، عین اطاعت از امام زمان است چون فقها با توجه به قرآن كریم و قول ائمه احكام شرعی را بیان می كنند.
3. انتظار : انسان منتظر نفس اماره را كنترل و شیطان را از خود دور می كند و خود را جهت استقبال از آقا امام زمان (عج) مهیا می كند. جهت استقبال از او لوح دل را از آلودگی ها و گناهان می شوید و خانه دل را به یاد خدا و با صفات حمیده و پسندیده ی انسانی زینت می دهد و الا امام زمان (عج) كه به هر جایی پا نمی گذارند . نمی توان یك گوشه ی دل را از محبت دنیا پر كرد گوشه ی دیگر گناهان و... بعد به آقا بگوییم بیا بیا كه سوختم ، ز هجر روی ماه تو ؟ چگونه سوخته است انسانی كه خود را برای ظهور آماده نكرده است.

آیینه شو ، جمال پری طلعتان طلب
جاروب زن به خانه سپس میهمان طلب

4. خدمت گذاری به حضرت : از امام صادق (ع) نقل شده كه می فرمایند: «اگر دوران او را درك می كردم همه ی روزهای زندگیم را در خدمت به او می گذراندم.»
وقتی پیامبران و امامان در خدمت به امام زمان پیشتاز هستند وقتی امام صادق (ع) آرزوی خدمت به ایشان را دارد و حضرت عیسی (ع) از آسمان فرود می آید تا او را یاری كند وظیفه ی شیعیان منتظر در خدمت به ساحت مقدس او چقدر است؟
بی تردید خادمین دوران ظهور ، همان خادمین دوران غیبت اند.
آنها كه پس از ظهور شایستگی خدمت می یابند، همان هایی هستند كه در دوران غیبت ، بر خدمت به امام و امت امام همت گماشته اند و اهداف امام را سرلوحه ی زندگی خود قرار داده اند.
 

* برخی دیگر از تكالیف و وظایف منتظران حضرت:
 

5. محبت به امام زمان (عج) : پیامبر اكرم : «خداوند را دوست بدارید به جهت آنچه از نعمت های خویش به شما می دهد و مرا به جهت دوستی خدای عزوجل دوست بدارید و اهل بیتم را به خاطر دوستی من دوست بدارید.»
6. اظهار اشتیاق به دیدار آن بزرگوار : نیك بودن اشتیاق به آن حضرت ، امر واضح و روشنی است زیرا این از لوازم محبت است .
7. اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت : اینكه مؤمن از فراق و دور ماندن از حضرت اندوهگین باشد از نشانه های دوستی و اشتیاق به حضرت است.
8. حضور در مجالس فضایل و مناقب آن حضرت كه از مصادیق «فَاسْتَبِقُوالْخَیْرَاتِ» است .
9. سرودن و خواندن شعر در فضایل آن حضرت : امام صادق (ع): «هر كس درباره ی ما یك بیت شعر بگوید خداوند برای او خانه ای در بهشت خواهد ساخت.»
10. شناختن علایم ظهور حضرت : مقدمه ی شناخت حضرت شناخت علائم ظهور به ویژه علائم حتمی مقارن با ظهور حضرت است.
11. صدقه قرار دادن به نیابت آن حضرت و برای سلامتی او: كه نشان از مودت و دوستی آن جناب و ولایت اوست.
12. حج و طواف به نیابت حضرت .
13. تصمیم قلبی بر یاری كردن آن جناب در زمان حضور و ظهور او.
14. تجربه بیعت با حضرت با خواندن دعاها از جمله دعای عهد و...
  02:35 ب.ظ  1391/02/27  فریبرز جلوه گر