تبلیغات
مهدویت و فرهنگ انتظــــار
photo #1
photo #2
photo #3
photo #4
photo #5
photo #6
photo #7
السلام علیک یا ابا صالح المهدی
لهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ
اُولِى الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ
یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
خدایا بلاء عظیم گشته و درون آشکار شد و پرده از کارها برداشته شد و امید قطع شدو زمین تنگ شد و از ریزش رحمت آسمان جلوگیرى شد و تویى یاور و شکوه بسوى تو است و اعتماد و تکیه ما چه در سختى و چه در آسانى بر تو است خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد
آن زمامدارانى که پیرویشان را بر ما واجب کردى و بدین سبب مقام و منزلتشان را به ما شناساندى به حق ایشان به ما گشایشى ده فورى و نزدیک مانند چشم بر هم زدن یا نزدیکتر اى محمد اى على اى على اى محمد
مرا کفایت کنید الزمان فریاد، فریاد، فریاد، دریاب مرا دریاب مرا دریاب مرا همین ساعت همین ساعت هم اکنون زود زود زود اى خدا اى مهربانترین مهربانان به حق محمد و آل پاکیزه اش
مدعیان دروغین در مصر و یمن
در سال 2003 میلادی  شایعه‌ای در میان مردم مصر رواج یافت و مانند آتش كه در گیاه خشك می‌افتد، در همه جا فراگیر شد. این شایعه از آنجا رواج یافت كه «شیخ محمود الحنفی» از شیوخ «الازهر» و تعبیركنندة خواب، در برنامة تلویزیونی زندة خواب و رؤیا؛ كانال سه تلویزیون مصر، در پاسخ به درخواست زنی برای تعبیر خواب، اعلام نمود که مهدی(ع) متولد شده است. زن این طور شروع كرد:

منبع:ماهنامه موعود شماره 98 
مترجم: سید شاهپور حسینی
در سال 2003م.  شایعه‌ای در میان مردم مصر رواج یافت و مانند آتش كه در گیاه خشك می‌افتد، در همه جا فراگیر شد. این شایعه از آنجا رواج یافت كه «شیخ محمود الحنفی» از شیوخ «الازهر» و تعبیركنندة خواب، در برنامة تلویزیونی زندة خواب و رؤیا؛ كانال سه تلویزیون مصر، در پاسخ به درخواست زنی برای تعبیر خواب، اعلام نمود که مهدی(ع) متولد شده است. زن این طور شروع كرد: 

«در خواب دیدم كه ماه از آسمان بر من فرود آمد و من آن ماه را همانند یك کودک شیر می‌دادم» پس از شنیدن این سخن، ناگهان چهرة محمود الحنفی تغییر كرد. شیخ از آن زن خواست تا وضو بگیرد و سوگند یاد كند كه دقیقاً این خواب را دیده است. زن سوگند یاد نمود و شیخ بارها از او خواست تا خواب خود را تكرار نماید و سوگند یاد كند. پس از اصرار زن، محمود الحنفی شروع به تعبیر خواب كرد و بیان داشت كه این خواب، نشان می‌دهد، مهدی منتظر(عج) متولّد شده است. وی در ادامه گفت: «مهدی موعود در شبی كه آن زن این خواب را دیده، متولّد شده است». 

این‌چنین و به همین سادگی، شایعة تولّد مهدی موعود در میان مردم مصر منتشر شد. هركس نظر و عقیدة خاصّ و متفاوتی در این مورد داشت. این مسئله بر سر زبان‌ها افتاد و بحث روز شد، به ویژه اینكه برخی می‌گفتند الحنفی تأكید كرده، مهدی موعود(عج) در مصر متولد شده است.

امّا الحنفی در مصاحبه‌ای با مجله «الاهرام العربی» مسئلة تولد مهدی موعود در مصر را منكر شد و گفت اگر این مطلب صحّت دارد، نوار ضبط شدة برنامه را بیاورند. هنگامی كه از وی سؤال شد: چه كسی در پشت پرده این شایعه است، در پاسخ گفت: بی‌گمان اشخاص مغرضی وجود دارند كه این دروغ را منتشر كرده و به مردم گفته‌اند كه مهدی(عج) برای دفاع از آنها به زودی می‌آید و این برای سست كردن همّت و عزم مردم برای انجام كارهای درست و بزرگ است. امّا این خبر كاملاً دروغ و نادرست است.1

این، اوّلین شایعه نبوده و آخرین هم نخواهد بود. چندی قبل، در فلسطین اشغالی شنیده شد كه سه جوان فلسطینی گفتند، صدای درختی را شنیده‌اند كه فریاد می‌زده، یك یهودی پشت آن پنهان شده است.
روزنامه عربی «آفاق» نیز در خبری آن را منتشر ساخت.2

مدعی مهدویت در مصر(2004م)

الف ـ یك نانوای مدّعی: دادستانی قاهره، روز یكشنبه 21/3/2004 م. تحقیقات خود را در مورد یك نانوا در اسكندریه آغاز كرد. دادگاه این فرد را به دلیل نقل خواب‌های آشفته و عجیب و ادعاهای نادرست، بازداشت كرد. وی در آغاز گمان می‌كرد كه از مژده‌دهندگان بهشت است، امّا سپس ادعاهای خود را تا آنجا افزود كه اعلام كرد، مهدی منتظر(عج) است. او سپس به قاهره می‌رود تا با شیخ الازهر دیدار كند و خود را به او بشناساند. فرد مذكور «اشرف عبدالحمید حسنین» نام دارد و 36 ساله است.

اشرف عبدالحمید می‌گوید، در خواب دیده كه بشارت‌دهندة بهشت و همان مهدی موعود(عج) است. وی دائماً هذیان و سخنان نامربوط به زبان می‌راند. مقام‌های امنیتی مصر، گزارشی از عبدالمنعم کمال زنقلی، مدیركل دفتر محمد طنطاوی ـ شیخ الازهر ـ دریافت كردند كه در آن آمده بود: «شخصی به دفتر طنطاوی مراجعه كرده و خواهان دیدار وی شده است. وی ادعا می‌كند كه مهدی منتظر است و برای اثبات ادعایش خواهان بحث و مذاكره با طنطاوی است».3

ب ـ جوان مدّعی: روز یكشنبه 2/5/2004 پس از نماز عشا در مسجد الازهر، فردی نسبتاً جوان به دكتر علی جمعه حمله كرد و پیش از آنكه محافظان جمعه بتوانند خود را به او برسانند، چند ضربه مشت به وی وارد ساخت. 

این شخص، امیر عبدالعظیم 30 ساله بود كه برای اقامه نماز عشا به امامت دكتر علی جمعه وارد مسجد شده بود. پس از نماز، علی جمعه به ایراد سخنانی پرداخت که در اواخر درس، ناگهان این جوان به او حمله كرد و با مشت ضرباتی به او وارد ساخت و همچنان كه او را می‌زد، می‌گفت: «من مهدی منتظر هستم و تو به عنوان مفتی مصر، وظیفه‌ات را به جا نیاورده‌ای». وی سپس سخنانی نامفهوم را بر زبان راند تا آنكه محافظان علی جمعه وارد كار شدند و او را تحویل پلیس دادند. پس از بازجویی، مشخص شد این جوان، اهل شهر «المحلـ[ الكبری» در استان الغربیـ[ بوده كه در آن وقت برای كار، در قاهره سكونت داشته است. پس از اتمام بازجویی، متهم به دادگاه «الدرب الاحمر» انتقال داده شد تا سلامت عقلی و روانی او مورد بررسی قرار گیرد و نقاط مبهم این حادثه عجیب نیز روشن شود.4


مدعی مهدویّت در یمن(2004 م)

الف ـ محمود المفلحی: در ده سال گذشته، برخی از بیماران روانی یمنی، مدّعی شده‌اند مهدی منتظر(عج) هستند، امّا بیشتر آنها مشهور نشده‌اند، زیرا كارهای خارق‌العاده یا متمایزی نداشته‌اند. یكی از این نمونه‌ها، «محمود المفلحی» 40 ساله است.

المفلحی در منطقه «قَدَس» روستای حلیقان شهر تعز به دنیا آمد. دوران ابتدایی تحصیلاتش را در روستای خود به پایان برد و در دبیرستان در رشتة مكانیك مشغول به تحصیل شد. وی همیشه در دوران تحصیلش شاگرد اوّل بود.

وی در امتحان دیپلم سراسری یمن در دهة هشتاد، رتبه دوم را كسب كرد و همین باعث شد كاری در دانشكده مهندسی دانشگاه صنعاء بیابد. پس از آن، با اخذ بورس تحصیلی رشته مكانیك دانشگاه حلب (سوریه)، همراه با همسر و پسرش به سوریه رفت. المفلحی در درس بسیار كوشا بوده، همیشه از هم‌كلاسی‌هایش گوی سبقت را می‌ربود. او پس از اعلام نتایج امتحانات دانشگاه متوجه شد در یک درس مردود شده است. اعتراض او در مورد نمرة این درس به جایی نمی‌رسد، زندگی او دگرگون و به شخص دیگری تبدیل می‌شود. وی ادعا می‌كند مهدی موعود است تا شاید او را به همراه همسرش به یمن بفرستند.

مجله «الیمامـ[» عربستان سعودی مصاحبه‌ای با او ترتیب داده،5 تمام متن گفت‌و‌گو با او را چاپ می‌كند. پاسخ‌های او به سؤالات خبرنگار این مجلّه، حاكی از ابتلا به بیماری روانی است. مصاحبه‌كننده این مجله، طاهر حیدر از كشور یمن بود. طاهر مصاحبه را این‌گونه شروع می‌كند: 
 
 لطفاً خودتان را معرفی كنید.

  نام من، محمودبن عبدالله المفلحی المهدی المنتظر است. محمود بن یسر (نام مادرش یسر است) و پدرم عبدالله بن فاطمه. من همان نشانه بزرگ هستم. من، محمد، محمود و احمدم. من تمام پیامبرانم، من آدم پسر حوا و سرور حوا هستم. من پسر ملكه سبا و سرور او هستم، من همان مهجور و رها و ترك شده در میان قوم و خویش خود هستم، من همان كسی هستم كه مسلمانان را پس از آنكه به مذاهب و طوایف و گرایش‌های مختلف تقسیم شده‌اند، متحّد می‌كنم. من همان یاری دهنده هستم، من «حم» من «طسم» من «الم» هستم ...!؟ 

  آن‌گونه كه می‌گویند مهدی منتظر هم‌نام پیامبر است؟
  محمود و محمّد یكی هستند. نام پدر من هم عبدالله است و نام مادرم یسر. نام پدر بزرگم المفلحی برابر با همان«المطلب» است.

  چه وقت متوجه شدی كه تو مهدی منتظر هستی؟
  از زمانی كه جهان اطراف خود را شناختم، امّا تا زمانی كه خداوند به من دستور نداد، حقیقت خود را به مردم فاش نگفتم. هنگامی كه درماه آگوست سال1999 در سوریه بودم، تمام كتاب‌های آسمانی را حفظ كردم. خداوند یک شب مرا به قَدَس برد و مرا در یك لحظه به سدرة المنتهی عروج داد.

  آیا فرشته‌ای نزد تو آمد و این خبر را به تو داد و تو سوار«براق» شدی؟
  من از جای خود تكان نخوردم، بلكه روحم به معراج رفت. این نه خواب بود نه رؤیا، بلكه یك امر ربّانی و آشكار بود.

  این لباس‌ها و شمشیر را از كجا آورده‌ای؟
  همة اینها در همان یك لحظه به من داده شد. ناگهان خود را این‌گونه و به این شكل یافتم، در حالی كه در دستم این عصا و این شمشیر بود... و همه چیز تحت فرمان اوست.

  می‌توانی بگویی این شمشیر از آن كیست؟
  این شمشیر محمدبن عبدالله است.

  هنگامی كه با این شكل و با این لباس‌ها در دانشگاه و در میان هم كلاسی‌هایت ظاهر شدی، آنها چه عكس‌العملی نشان دادند؟
  برخی از آنها سخنان مرا تصدیق كردند و برخی مرا مسخره و ریشخند. پس از آن من بازداشت شدم و از من بازجویی و تحقیق همراه شد و همراه با همسر و پسرم به یمن بازگردانده شدم.

  تو می‌گویی امّی و بی‌سواد هستی، امّا ما می‌دانیم كه تو در دانشگاه درس خوانده‌ای؟
  من در علوم غیبی اُمّی هستم نه در علوم دنیوی و ظاهری.

  گفته می‌شود كه مهدی منتظر در مكّه یا مدینه ظهور می‌كند، نه در یمن یا سوریه؟
  مكه تنها آنجایی نیست كه كعبه در آن قرار دارد، بلكه تمام سرزمین‌های اطراف آن نیز مانند یمن و شام، مكه به حساب می‌آیند و من پس از آنكه نشانه‌های بزرگ قیامت پدیدار شود، به مدینه و جوار كعبه خواهم رفت.

  بسیاری ادّعا می‌كنند كه آنها مهدی منتظر هستند و دلیلی برای اثبات ادّعاهای خود ندارند. تو چه دلیل و نشانه‌ای برای اثبات ادعایت داری؟
  هنگامی كه من در سوریه ظهور كردم، خورشید گرفتگی شد. هنگامی كه از قَدَس خارج شدم، كوه دو نیمه شد و آتش از مقابل و پشت سر من پدیدار شد. من پیشانی گشاده دارم و دندان‌های پیشین من با فاصله هستند، متوسّط‌القامه هستم و موهای بلند دارم، رنگ‌ام عَربی و جسم من بنی اسرائیلی است. (یعنی هیكل درشت و ستبری دارم). دو خال دارم، شمشیر و عصا دارم، نه حكومت می‌خواهم و نه مقام و خون‌ریزی نمی‌کنم.

  آیا پیروانی هم داری؟
  همه مرا می‌شناسند و به من ایمان دارند و تمام كتاب‌های آسمانی هم مژده ظهور مرا داده‌اند: قرآن، انجیل و تورات.

  امّا تورات تحریف شده است؟
  متن تورات تحریف نشده، بلكه تفسیرهای آن دچار تحریف شده است.

  تو از كجا می‌دانی تورات تحریف نشده، در حالی كه خداوند خود یادآور شده كه تورات تحریف شده؟
  زیاد سؤال نكن...همان‌گونه كه گفتم تو اكنون در حضور خلیفه و جانشین خداوند بر زمین هستی، من تمام پیامبرانم و این سخنان از من نیست. من از خود سخن نمی‌گویم.

  تو چگونه همة پیامبران هستی در حالی كه همه آنها از دنیا رفته‌اند جز حضرت عیسی كه به آسمان رفته است؟
  جسم آنها مرده است، امّا روح همه آنها به محمّد انتقال یافته، سپس به من رسیده است.

  تا اكنون چه كارهایی برای مردم انجام داده‌ای؟
  اكنون من در جنگ و درگیری با تمام دجّالان و دروغ‌گویان و تمام دشمنانم هستم.

  دشمنان تو چه كسانی هستند؟
  همان‌گونه كه دشمنان پیامبر(ص)، خویشان و نزدیكان ایشان بودند، دشمنان من هم خویشان و نزدیكانم هستند و آنها مرا از قَدَس بیرون كرده‌اند.

  آیا مسیح دجّال ظهور كرده است؟
  بله، او ظهور كرده است و پس از مشاهده من مرده است.

  گفته شده او پس از آنكه مردم را به فساد می‌كشاند كشته می‌شود؟
  آیا شما در خوابید؟ مسلمانان با هم می‌جنگند و كارهای زشت و ناشایست در هر جا مشاهده می‌شود، اینها همه كار او بوده و تنها من، او را شناختم و پی به ماهیت او بردم ... به همین دلیل، او وقتی مرا دید، دیدن من برای او كشنده بود.

  نظرت راجع به بوش، شارون و صدّام و اسامه‌بن‌لادن چیست؟
  همة آنها فرزندان من هستند و من مرشد و رهبر آنها هستم و من به زودی آنها را هدایت می‌كنم.

  تو حتی پدر یهودیان و مسیحیان نیز هستی؟
  مسیحیت یا یهودیتی وجود ندارد تنها دین، دین اسلام است و دین اسلام، دین تمام پیامبران است.

  تا آنجا كه ما می‌دانیم، تو اكنون مشغول به كاری نیستی و یك دكّان اجاره كرده‌ای و در آن سكونت داری. اجاره بهای آن و مخارج زندگی‌ات را از كجا می‌آوری؟
  روزی‌رسان خداوند است و تمام دنیا، ملك من و تحت ارادة من است و من حقوقی ماهیانه از دانشگاه صنعاء می‌گیرم.

  امّا مهدی موعود، قات6 نمی‌خورد و همانند تو سیگار نمی‌كشد؟
  «قل انما إنّما بشرٌ مثلکم یوحی إلیّ أنّما إلهکم إلهٌ واحدٌ» من می‌خورم و می‌نوشم و هنگامی كه قات می‌نوشم بوی خوش عطر از من منتشر می‌شود و هنگامی كه سیگار می‌كشم از دهانم دود سیاهی خارج می‌شود و اینها همه از نشانه‌های حق بودن من است.

  چهار سال پیش می‌خواستی وارد سفارت امریكا شوی، چرا؟
  گروهی از مردم مرا محاصره كردند و می‌خواستند مرا بكشند. وقتی توانستم از دست آنها فرار كنم، به سفارت آمریكا پناه بردم.


 چرا به نیروهای امنیتی یمن مراجعه نكردی و به آنها پناه نبردی؟
 فرزندم! همان‌گونه كه قبلاً به شما گفتم، همه، فرزندان من هستند و همه فرمان‌بردار من. سفارت آمریكا، امن‌ترین جا برای من بود.


  آیا در تنگنا قرار گرفته‌ای و تحت فشار هستی؟
  پس از اینكه مردم از احوال من آگاه شدند و مرا شناختند، دیگر كسی جرأت نمی‌كند مرا اذیّت كند یا تحت فشار قرار دهد. زیرا آنها می‌دانند با آزار و اذیّت من، دچار عذاب دنیوی و اخروی می‌شوند».

در نهایت مصاحبه، محمود المفلحی آیه «وماكنّا معذّبین» را خواند.

ب ـ احمد الوایلی: یكی از اعضای شورای محلی «مدیریـت حیدان» یمن خود را مهدی موعود خواند و اعلام كرد كه سید حسین الحوثی مهدی موعود نیست. منابع «مدیریـت حیدان» اشاره كردند این مدّعی، احمد الوایلی نام دارد و پنجاه ساله است. 

این منابع همچنین افزودند: «دستگاه‌های امنیتی برای حفظ جان این شخص، او را بازداشت كرده‌اند و هم‌اكنون تحت بازجویی نیروهای این نهاد قرار دارد. شایان ذكر است كه این منطقه، پیوسته میدان جنگ و درگیری نیروهای دولتی با پیروان «الحوثی» است كه حكومت، او را متهم به دعوی مهدویت و شورش ضدّ حكومت كرده است». گزارش‌های این منابع، حاكی از آن است كه الوایلی از مردم این منطقه خواسته است كه با او به عنوان مهدی موعود بیعت كنند. پس از اینكه نیروهای امنیتی او را بازداشت كردند، تعداد قابل توجهی نشریه دربارة ترویج عقایدش در محلّ سكونتش یافتند.

  05:17 ب.ظ  1391/03/4  فریبرز جلوه گر